Torsten Fridh

(Sverige, Född 1914)
Torsten Fridh
(Sverige, Född 1914)

TORSTEN FRIDH, Skulptur, brons. Sign. Höjd 17 cm, längd 18 cm.

"Höken och duvan". Signerad med initialer TF. Mörkpatinerad brons. Höjd 15 cm (inklusive stenbas 17 cm).

Obetydlig ytsmuts.
Något avnött patinering.

"Höken och duvan" finns som en monumental fontänskulptur av Torsten Fridh. Skulpturen i brons är placerad på en hög granitpelare framför Daneliuska huset vid Stureplan i Stockholm 1990.
Konstnären har inspirerats av en notis i en tidning som beskrev en duvhöks attacker mot en duva. Duvan försvarade sig så tappert att höken till slut gav upp och flydde fältet. Pelaren står i ett granitkar ur vilket fyra vattenkaskader skjuter upp.

Klubbat pris
12 000
1 059
1 105
Utropspris
15 000 SEK
Budhistorik (14 bud)
22 apr 2019 19:21
12 000 SEK
22 apr 2019 19:21
11 100 SEK
22 apr 2019 19:20
10 600 SEK
22 apr 2019 19:20
10 100 SEK
22 apr 2019 19:20
9 500 SEK
22 apr 2019 18:55
7 000 SEK
22 apr 2019 18:04
5 500 SEK
20 apr 2019 17:45
5 200 SEK
18 apr 2019 7:19
4 700 SEK
17 apr 2019 20:33
4 500 SEK
16 apr 2019 21:40
600 SEK
16 apr 2019 21:31
500 SEK
16 apr 2019 20:44
450 SEK
15 apr 2019 22:42
300 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93