CABARETFAT, fyra (2+2) stycken, samt SÅSSNIPOR, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av blommande trädgård, blommor, mytologiska djur. Mått på fat 13,5-14x10,8-11,6 cm. Längd på snipor 20-21,5 cm

Slitage. Mistor. Bränningssprickor. Obetydliga nagg. Ett handtag med lagningar.

Klubbat pris
2 500
222
231
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
17 apr 2019 14:35
2 500 SEK
16 apr 2019 23:55
1 500 SEK
11 apr 2019 13:39
300 SEK