SMÖRASKAR med LOCK och FAT, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av blommor. Längd på fat 16 cm.

Troligen ej tillhörande fat, men samtida. Båda lock med lagningar. Ett fat med smärre glasyrspricka. Smärre nagg.

Klubbat pris
2 200
194
203
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
16 apr 2019 20:56
2 200 SEK
15 apr 2019 8:49
2 000 SEK
8 apr 2019 22:07
1 888 SEK
8 apr 2019 15:33
1 500 SEK
8 apr 2019 15:10
300 SEK