FAT, fyra stycken, VÄRMEFAT, TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong samt Jiaqing.

Dekor i underglasyrblått, bestående av:
Ett par tallrikar, med motiv av blommande trädgård, diameter 23 cm (nagg).
Större skålfat, med motiv av blommor i kruka samt växter, diameter 25,5 cm (kantspricka).
Två mindre fat, med motiv av flodlandskap, diameter 16 cm (sprickor, nagg).
Ett värmefat, med motiv av flodlandskap, längd 26 cm.
Ett lövformat fat, med motiv av flodlandskap, 17,5x13 cm (nagg).

Slitage, fåtal med nagg och sprickor.

Klubbat pris
2 000
177
185
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
14 apr 2019 18:21
2 000 SEK
14 apr 2019 0:05
900 SEK
11 apr 2019 21:52
400 SEK
11 apr 2019 20:20
350 SEK
11 apr 2019 13:39
300 SEK