TERRIN samt TALLRIKAR, 18 st, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). TALLRIKAR, ett par, Japan, 1900-tal.

Dekor i underglasyrblått, imari och famille rosefärger. Bestående av:
Ett par Japanska tallrikar, med motiv av fjärilar, diameter 24,2 cm (nagg, en med sprickor).
Tre i underglasyrblått, med motiv av flodlandskap, diameter 23,3 cm (skador).
Tre famille rose tallrikar, med motiv av blombukett, diameter 24 cm (nagg).
Två udda imari tallrikar, med motiv av blommor, diameter 22-23 cm (en med skador, en med nagg).
Fyra udda famille rose tallrikar, med motiv av blommor, diameter 22,5-23,5 cm (en med nagg, tre med skador).
Fyra udda tallrikar i underglasyrblått, med motiv av blommor, växter, diameter 22,5-23,3 cm (en med nagg, en med ifyllda nagg), två med skador).
En terrin i underglasyrblått, med motiv av blommor, längd 27,5 cm (glasyrnagg).

Omfattande skador på många. Nagg.

Klubbat pris
1 809
159
165
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (8 bud)
17 apr 2019 22:20
1 809 SEK
17 apr 2019 22:20
1 709 SEK
17 apr 2019 21:44
1 700 SEK
17 apr 2019 19:56
1 600 SEK
17 apr 2019 15:21
1 500 SEK
11 apr 2019 21:52
500 SEK
8 apr 2019 22:10
388 SEK
8 apr 2019 20:53
300 SEK