URNOR, tre stycken, samt FAT, keramik. Sawankhalok, för Sydostasien, 1400-tal till sekelskift 1900.

Bestående av:
Två urnor i underglasyrblått, höjd 5,5-8,5 cm.
En urna med lock, glaserad gods, diameter 13 cm (kantlagning).
Fat på fot, med motiv av växter, diameter 12 cm (kantlagningar).

Slitage, krackelyr, fåtal med lagningar. Glasyrnagg, bränningssprickor och mistor.

Klubbat pris
1 500
133
140
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
17 apr 2019 22:51
1 500 SEK
13 apr 2019 14:35
500 SEK
13 apr 2019 8:30
300 SEK