TALLRIKAR och FAT, sex stycken, porslin. 1600-1700-tal.

Bestående av:
Ett fat i underglasyrblått (Mingdynastin), med motiv av fåglar i natur, diameter 19,6 cm (sjöfynd, glasyrmistor, bränningssprickor, glasyrnagg).
Ett famille verte fat (Kangxi), med motiv av blommor, diameter 22 cm (sprickor, nagg).
Ett par tallrikar i underglasyrblått, 1700-tal, med motiv av blommande trädgård, diameter 22,8 cm (en med nagg och spricka).
Två udda famille rose fat, 1700-tal, med motiv av blommor, diameter 22,5-23 cm (en med sprickor och nagg).

Slitage, mistor, bränningssprickor. Fåtal med sprickor, nagg.

Klubbat pris
1 500
133
140
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (4 bud)
19 apr 2019 8:21
1 500 SEK
18 apr 2019 1:58
1 400 SEK
14 apr 2019 21:10
1 000 SEK
14 apr 2019 0:11
600 SEK