Carl-Harry Stålhane – unik keramik

Bukowskis har fått uppdraget att sälja en samling unika pjäser av keramikern och fajansmålaren Carl-Harry Stålhane. Samlingen spänner över hela Carl-Harry Stålhanes verksamma tid på Rörstrand med fina exempel på hans egenhändigt utformade keramik från sent 1940-tal och tidigt 1950 tal till 1960-talets mer modellerade pjäser.

Ett ”unikat” kan beskrivas som ett personligt formgivet konstföremål och kan inte jämföras med serieproducerad keramik. Med ett unikat menas att keramikern haft en betydande roll i föremålets tillkomst. Carl Harry Stålhane var alltid högst involverad i arbetet med unikaten och de delar i processen som han inte alltid själv utförde övervakade han noggrant. Det gällde såväl formgivning som drejning eller glasering av dessa pjäser. De föremål som Carl-Harry Stålhane ansåg hålla måttet som självständigt konstföremål signerade, daterade och numrerade han noggrant. Auktionens samtliga nummer är fina exempel på detta. Föremål som inte befanns vara av tillräckligt hög kvalitet förstördes!

Som självständig keramiker var Carl-Harry Stålhane först influerad av Gunnar Nylunds keramik men under 1950-talet frigör han sig från det dominerande stränga formidealet och skapar egna former och glasyrer. Enligt Svenskt konstnärslexikon inspirerades han bland annat av Lidköpingstraktens geografiska avlagringar när han skapade sina verk. I samband med Carl-Harry Stålhanes stora utställning på Galleri Blanche i Stockholm 1960 skrev konstkritikern Ulf Hård af Segerstad i SvD ”Nu kommer 1960-talets keramik: tung, robust, dramatisk och ett upprorstecken mot slät perfektionism och en kärleksförklaring till de naturliga materialen i en begynnande plastålder”

    Visar alla 19 föremål som matchar din sökning.
    CARL-HARRY STÅLHANE, vas, stengods, unik, Rörstrand 1961.

    Signerad "R CH Stålhane Sweden -61 d. 391". Brungrön glasyr, höjd 33 cm.

    Slutpris 4 000 SEK
    Utropspris
    5 000 SEK
    CARL-HARRY STÅLHANE, vas, stengods, unik, Rörstrand.

    Signerad "R CH Stålhane Sweden -61 X 218". Kantig smal form, glasyr i brunsvart. Höjd 27 cm.

    Slutpris 2 500 SEK
    Utropspris
    4 000 SEK
    CARL-HARRY STÅLHANE, vas, stengods, unik. Rörstrand 1964.

    Signerad "R CH Stålhane Sweden -64 BÅ.493" samt med etikett Rörstrand Sweden Unik. Blå glasyr, höjd 24 cm.

    Slutpris 4 000 SEK
    Utropspris
    4 000 SEK
    CARL-HARRY STÅLHANE, miniatyrer, 5 st, stengods, unika, Rörstrand.

    Signerade och med signeringsnummer CH179, ÄA29, AG158, 440, BO244. Höjd 7-12,5 cm.

    Slutpris 4 600 SEK
    Utropspris
    5 000 SEK

    Signerad "R CH Stålhane Sweden BA 282". Originalbevis. Brunsvart glasyr samt mönster upptill, höjd 22 cm, diameter 13 cm.

    Slutpris 5 200 SEK
    Utropspris
    4 000 SEK
    CARL-HARRY STÅLHANE, pall / skulptur, stengods, unik, Rörstrand 1966.

    Pallen är signerad "R CH Stålhane Sweden -66". Pallen har glasyr i blått och brunt. Höjd 26 cm.

    Slutpris 4 300 SEK
    Utropspris
    6 000 SEK
    CARL-HARRY STÅLHANE, vas samt skål, stengods, unika, Rörstrand.

    Signerade samt med signeringsnummer 2481 och K18. Höjd 6,5-14,5 cm. Diameter 10-13 cm.

    Slutpris 2 800 SEK
    Utropspris
    4 000 SEK

    Signerad "R" samt otydlig signatur och datering med glasyr över, signeringsnummer AO168. Gråvit harpälsglasyr. Höjd 33 cm.

    Slutpris 12 500 SEK
    Utropspris
    10 000 SEK
    CARL-HARRY STÅLHANE, vas, stengods, unik, Rörstrand 1955.

    Signerad "R CH Stålhane Sweden -55 RS 222". Svart grå och brun glasyr, höjd 29 cm.

    Slutpris 10 510 SEK
    Utropspris
    5 000 SEK
    CARL-HARRY STÅLHANE, vas, stengods, unik, Rörstrand 1960.

    Signerad "R CH Stålhane Sweden -60 BR 229". Svartgrön glasyr, höjd 32 cm.

    Slutpris 3 200 SEK
    Utropspris
    4 000 SEK

    Signerad "R CH Stålhane Sweden CR 39". Senapsgul glasyr, smal hals, höjd 22 cm.

    Slutpris 3 200 SEK
    Utropspris
    3 000 SEK

    Signerad "R CH Stålhane Sweden BC 205". Brungrå glasyr, höjd 20,5 cm.

    Slutpris 2 800 SEK
    Utropspris
    3 000 SEK
    CARL-HARRY STÅLHANE, vas, stengods, unik, Rörstrand, 1952.

    Signerad "R CH Stålhane Sweden 52 P57". Brun glasyr, höjd 15 cm.

    Slutpris 5 700 SEK
    Utropspris
    3 000 SEK
    CARL-HARRY STÅLHANE, vaser, 2 st och skålar, 2 st, stengods, unika,  Rörstrand.

    Signerade samt med signeringsnummer AD85, AR9, BF262 samt BF258. Vaserna daterade -57. Brunsvart glasyr med mönster upptill. Höjd 5,8, 11,5 samt 12,5 cm.

    Slutpris 6 001 SEK
    Utropspris
    4 000 SEK
    CARL-HARRY STÅLHANE, vas, stengods, unik, Rörstrand 1966.

    Signerad "R CH Stålhane Sweden -66 CE40". Blåbrun glasyr, höjd 25,5 cm.

    Slutpris 4 600 SEK
    Utropspris
    4 000 SEK
    CARL-HARRY STÅLHANE, vaser, 2 st, stengods, unika, Rörstrand.

    Signerade "R CH Stålhane Sweden AÄ 271" samt "R CH Stålhane Sweden 59 AL 172". Brunsvart samt beigebrun glasyr, höjd 20,5 resp 19 cm.

    Slutpris 3 000 SEK
    Utropspris
    4 000 SEK
    CARL-HARRY STÅLHANE, vas, stengods, unik, Rörstrand 1954.

    Signerad "R CH Stålhane Seeden -54 RL 213". Höjd 13 cm.

    Slutpris 3 000 SEK
    Utropspris
    4 000 SEK
    CARL-HARRY STÅLHANE, vaser, 3 st, stengods, unika, Rörstrand 1957.

    Signerade "R CH Stålhane Sweden -57" och med signeringsnummer 785, 893 och 781. Grönbrun glasyr, höjd 8, 9 samt 12 cm. Diameter 18, 13 samt 14 cm.

    Slutpris 4 550 SEK
    Utropspris
    4 000 SEK
    CARL-HARRY STÅLHANE, vas, stengods, unik, Rörstrand 1947.

    Signerad "R Stålhane -47". Gråbeige spräcklig glasyr, höjd 16 cm.

    Slutpris 9 500 SEK
    Utropspris
    4 000 SEK