LENNART OLSON, gelatinsilverfotografi monterat på kapa, signerat med blyerts a tergo.
"Tjörnbron XIII, 1961". Bildyta 69 x 128 cm. Utställningsprint, framtagen 1980-tal.
Repor. Nagg. Fläck.
Inköpt direkt av fotografen av nuvarande ägare.
Detta fotografi har ställts ut i Moskva, Nice och Riga.
Ulf Hård Af Segerstad, "From one side to the other. Bridges photographed by Lennart Olson", 2000, avbildad sid 128.