Lars-Yngve Johanssons Samling II

Bukowskis har äran att bjuda in till den andra online-auktionen efter Lars-Yngve Johansson – en av landets mest folkkära antikprofiler. Det är en högst personlig och eklektisk samling - allt från surrealistisk konst till delar från hans välkända butiks inredning.

81 föremål
SÄNG, barockstil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
6 750 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOHAN BERGMAN, sockerskål, silver, Luleå, 1811.
Klubbat pris
4 450 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅL, keramik. Japan, Sumida, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KOLONN, 1900-tal.
KOLONN, 1900-tal.
Klubbat pris
9 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÄLLBORD, England, 1800-tal.
FÄLLBORD, England, 1800-tal.
Klubbat pris
2 050 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VITRINSCHATULL, 1800-tal.
VITRINSCHATULL, 1800-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DEKORDELAR, 5 delar, trä, Sverige, 1700-tal och 1800-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÖCKER/KATALOGER, 6 vol. Samlingar.
Klubbat pris
2 010 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AFFÄRSDISK, 1900-talets mitt.
AFFÄRSDISK, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, glas, 1800-tal.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, semiantik Ardebil, ca 182,5 x 130,5 cm.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
1 800 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TESKRIN, sengustavianskt, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KROK, smidesjärn, 1800-tal.
KROK, smidesjärn, 1800-tal.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MINIATYRER, 4 st, 1700-tal. Gouache på ben samt emalj på metall.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JULIUS KRONBERG, tillskriven, olja på duk/papp-pannå.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, Omkring 1920, akvarell, signerad.
Klubbat pris
8 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOLONNLJUSSTAKAR, ett par, omkring år 1900.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SPELBORD, Sverige, 1800-tal.
SPELBORD, Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Collier lås 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BÖCKER, 10 vol, möbellitteratur/arkitektur.
Klubbat pris
3 006 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Armband 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BÖCKER, 8 vol. Inredning.
BÖCKER, 8 vol. Inredning.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1700-TAL. 2 st, olja på duk, pannå.
Klubbat pris
4 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MINIATYR, 1700-tal, gouache på bem, otydligt signerad.
Klubbat pris
8 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, paktong, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RAM/SPEGEL, barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
4 155 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FRITZ HÖGBERG, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PORFYR, 5 delar, 1800-tal.
PORFYR, 5 delar, 1800-tal.
Klubbat pris
3 405 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TEBORD, med fajansbricka, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
GLAS,  5 stycken, 17-/1800-tal,
Klubbat pris
1 101 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VITRINSKÅP, samtida.
VITRINSKÅP, samtida.
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYST, grönmålat trä 1800-tal.
BYST, grönmålat trä 1800-tal.
Klubbat pris
7 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Blombrosch 18K guld med vita stenar  och en röd sten.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KÄPPAR 4 stycken, mestadels 1800-tal.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÖCKER, 11 vol. Ryskt konsthantverk.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JÖRGEN HAMMAR, brons, signerad samt gjutarmärkt.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
1 966 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Armband 14K samt låghaltigt guld med turkosa stenar.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BÖCKER, 5 vol. Smyckeslitteratur, Cartier.
Klubbat pris
2 952 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÖCKER, 4 vol. Möbelkonst.
BÖCKER, 4 vol. Möbelkonst.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GLAS, 2 st, 1700-tal. Bl a Sverige.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AFFÄRSDISK, 1900-talets mitt.
AFFÄRSDISK, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ISHINK, 1800-tal.
ISHINK, 1800-tal.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TERRIN MED LOCK, tenn, 1800-tal.
Klubbat pris
1 732 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPELBORD, 1700-tal.
SPELBORD, 1700-tal.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BÖCKER, 15 VOL. Svensk konsthistoria/Svenska konstnärer.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSKRONA, 1800-tal.
LJUSKRONA, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BÖCKER, 3 vol. Konsthantverk.
BÖCKER, 3 vol. Konsthantverk.
Klubbat pris
1 334 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GAFFLAR, 12+3 st, silver 1800-talets mitt.
Klubbat pris
2 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FLAMLÄNDSK SKOLA, 1700-tal. olja på pannå.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SUZANNE NESSIM, tusch, signerad.
Klubbat pris
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOLUR, 1700-tal.
SOLUR, 1700-tal.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FRIEDRICH SCHRÖDER-SONNENSTERN, "Napullihnum".
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BÖCKER, 2 vol. "Vergoldete Bronzen I-II".
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SLAGBORD, Sverige, 1800-tal.
SLAGBORD, Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURINGRUPP, biksviporslin, omkring  1900.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, TIDIGT 1800-TAL. olja på duk.
Klubbat pris
3 767 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TALLRIKSVÄRMARE, Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÖCKER, 5 vol. Möbelkonst.
BÖCKER, 5 vol. Möbelkonst.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

86. Patek Philippe, Ellipse, ca 1997.
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Budhistorik
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
Aktuellt bud:
70 000 SEK