MATTA, semiantik Ardebil, ca 182,5 x 130,5 cm.

Röd botten med rik dekor av polykroma stiliserade blommor. Mörkblå huvudbård med s.k. kufiskt mönster (Shirvan-bård).

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar varav några lite hårda, obetydliga malskador. Långsidorna med trampveck och smärre skador, något skadade kortsidor.

Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling.

Klubbat pris
3 400
302
318
Utropspris
1 800 SEK
Budhistorik (27 bud)
29 apr 2019 17:28
3 400 SEK
29 apr 2019 17:28
3 300 SEK
29 apr 2019 12:09
3 200 SEK
29 apr 2019 12:09
3 000 SEK
29 apr 2019 10:31
2 700 SEK
29 apr 2019 10:31
2 500 SEK
29 apr 2019 10:31
2 500 SEK
29 apr 2019 10:30
2 200 SEK
29 apr 2019 10:30
2 000 SEK
28 apr 2019 22:13
1 650 SEK
28 apr 2019 22:13
1 550 SEK
28 apr 2019 22:12
1 450 SEK
28 apr 2019 22:12
1 350 SEK
28 apr 2019 20:22
1 100 SEK
28 apr 2019 20:22
1 000 SEK
27 apr 2019 11:46
850 SEK
27 apr 2019 11:46
800 SEK
27 apr 2019 11:46
750 SEK
27 apr 2019 11:46
700 SEK
27 apr 2019 11:46
650 SEK
27 apr 2019 11:46
600 SEK
27 apr 2019 11:46
550 SEK
27 apr 2019 11:46
500 SEK
27 apr 2019 11:46
450 SEK
27 apr 2019 11:46
400 SEK
27 apr 2019 10:52
350 SEK
27 apr 2019 9:34
300 SEK