Johan Erik Höglander

(Sverige, 1750-1813)
Johan Erik Höglander
(Sverige, 1750-1813)

JOHAN ERIK HÖGLANDER, stolar, ett par, gustavianska, Stockholm, sent 1700-tal.

Målade. Skuren dekor av bland annat ros och bladverk. Nedåtsmalnande ben med med kannelyrer. Signerade IEH. Sitthöjd 44 cm.

Senare målning. Senare klädsel. Slitage. Märken. Färgbortfall. Torrsprickor. En stol med något lös sadelgjord.

Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling.

Klubbat pris
6 000
530
552
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (12 bud)
29 apr 2019 21:07
6 000 SEK
26 apr 2019 13:34
5 800 SEK
26 apr 2019 13:34
5 600 SEK
26 apr 2019 13:34
5 400 SEK
24 apr 2019 15:46
5 200 SEK
22 apr 2019 16:20
5 000 SEK
22 apr 2019 16:20
4 800 SEK
22 apr 2019 13:37
4 600 SEK
22 apr 2019 13:19
4 400 SEK
22 apr 2019 10:09
4 200 SEK
22 apr 2019 9:13
4 000 SEK
21 apr 2019 18:35
2 000 SEK