Gustaviansk

(Sverige, 1775-1810)
Gustaviansk
(Sverige, 1775-1810)

VÄGGPENDYL, gustaviansk, Eric Lindgren, Stockholm, 1700-talets slut.

Bronserat och förgyllt fodral av trä och glas. Snidad dekor av bland annat festonger. Krön med urna och festonger. Målad urtavla med arabiska siffror. Signerad Eric Lindgren Stockholm på urtavlan. Pendel medföljer. Bredd 47. Djup 11. Höjd ca 95. Nyckel finns.

Urtavlans glas saknas. Senare krön. Sprickor i glaset. Torrsprickor. Senare bronsering. Senare förgyllning. Färgbortfall. Märken. Dekorbortfall.

Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling.

Formgivare

Den gustavianska tiden varar mellan cirka 1775-1810. Möblerna får då till skillnad från Rokoko stramare konturer. Benen blir raka och avsmalnande. Färgerna blir svalare och går i mestadels grågrönt och gråblått. Typiskt för den gustavianska tiden är intarsia, inläggningar med medaljonger och klassiska bårder. Stolarnas ryggbrickor har ofta raka spjälor eller ett svängt spjälknippe och de finare stolarna har en stoppad rygg med dekor av rosenknopp i krönet. Betydande detaljer är också en blomma, ”fleuron”, som ofta sitter i sarghörnen, bladstavsdekor och festonger av blad, blommor eller frukter. Åren mellan 1785-1810 brukar kallas den sengustavianska tiden och kännetecknas av en stram klassicism. Rik intarsiadekor blev ersatt av slät och mörk mahogny med eleganta mässingsbeslag och lister.

Klubbat pris
6 003
530
553
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (18 bud)
29 apr 2019 19:25
6 003 SEK
29 apr 2019 19:25
6 001 SEK
29 apr 2019 19:23
5 802 SEK
28 apr 2019 20:58
5 602 SEK
28 apr 2019 20:58
5 600 SEK
27 apr 2019 8:37
5 400 SEK
27 apr 2019 8:37
5 200 SEK
27 apr 2019 8:37
5 002 SEK
27 apr 2019 8:37
4 706 SEK
27 apr 2019 8:37
4 506 SEK
25 apr 2019 20:58
4 200 SEK
24 apr 2019 22:04
4 000 SEK
23 apr 2019 10:46
2 200 SEK
23 apr 2019 9:56
2 000 SEK
22 apr 2019 21:00
1 100 SEK
22 apr 2019 9:21
1 000 SEK
22 apr 2019 8:53
350 SEK
22 apr 2019 1:36
300 SEK