Madeleine Pyk – en samling F769

Gustaviansk

(Sverige, 1775-1810)
Gustaviansk
(Sverige, 1775-1810)

TESKRIN, sengustavianskt, tidigt 1800-tal.

Fanerat med olika träslag såsom alm, masurbjörk. Rakt med avfasade hörn med randdekor. Invändigt blyklätt. Lösa lock invändigt. Längd 19, bredd 11, höjd 12 cm.

Invändigt kraftigt slitage. Saknar insats. Nyckel saknas. Nyckel saknas.

Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling.

Formgivare

Den gustavianska tiden varar mellan cirka 1775-1810. Möblerna får då till skillnad från Rokoko stramare konturer. Benen blir raka och avsmalnande. Färgerna blir svalare och går i mestadels grågrönt och gråblått. Typiskt för den gustavianska tiden är intarsia, inläggningar med medaljonger och klassiska bårder. Stolarnas ryggbrickor har ofta raka spjälor eller ett svängt spjälknippe och de finare stolarna har en stoppad rygg med dekor av rosenknopp i krönet. Betydande detaljer är också en blomma, ”fleuron”, som ofta sitter i sarghörnen, bladstavsdekor och festonger av blad, blommor eller frukter. Åren mellan 1785-1810 brukar kallas den sengustavianska tiden och kännetecknas av en stram klassicism. Rik intarsiadekor blev ersatt av slät och mörk mahogny med eleganta mässingsbeslag och lister.

Klubbat pris
950
90
104
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (14 bud)
29 apr 2019 16:57
950 SEK
29 apr 2019 16:57
900 SEK
28 apr 2019 21:24
850 SEK
28 apr 2019 21:24
800 SEK
28 apr 2019 21:24
750 SEK
28 apr 2019 21:24
700 SEK
24 apr 2019 9:37
650 SEK
24 apr 2019 9:37
600 SEK
23 apr 2019 12:22
550 SEK
23 apr 2019 12:22
500 SEK
23 apr 2019 9:14
450 SEK
22 apr 2019 19:53
400 SEK
22 apr 2019 19:53
358 SEK
21 apr 2019 18:11
300 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02