Madeleine Pyk – en samling F769

Rokoko

(Sverige)
Rokoko
(Sverige)

TALLRIKSVÄRMARE, Rokoko, 1700-talets andra hälft.

Försilvrad mässing s.k. argent haché. Med lock och brännare, locket med vapendekor. Handtag av trä. Längd ca 33 cm.

Slitage.

Proveniens

Lars-Yngve Johanssons samling.

Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling.

Formgivare

Rokoko som konststil uppstod i Europa kring 1700-talets mitt och var en utveckling av barocken. Stilen utmärker sig främst genom användandet av snäckor i en asymmetrisk dekoration. Ordet rokoko kommer från franskans rocaille, en oregelbunden klippformation och är en sparsmakad motsvarighet till den franska stilen Louis XV. Till skillnad mot barocken är stilen klarare, ljusare och lättare, ibland pastellartad. Kompositionsmässigt är den mjuk och behagfull och ställer sig friare till antika ideal. Typiskt för stilen är byråar med buktande ”mage”, bekväma stolar med ryggstöd svängda efter kroppen, S-formade ben och korta armstöd för att ge plats åt vida klänningar.

Klubbat pris
2 000
190
217
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (2 bud)
25 apr 2019 20:37
2 000 SEK
22 apr 2019 5:17
350 SEK
Christian Olsén
Christian Olsén
+46 (0)703 09 56 57