KOPPAR, 17+12 med LOCK, 19+12 st, porslin. Japan, tidigt 1900-tal.

17 koppar med 19 lock, med förgylld dekor av fåglar, med utsvängd mynning. Diameter på kopp 8,5 cm (en kopp med sprickor, fåtal med fotringsnagg, ett lock med kantspricka, ett lock med lagnignar).
12 koppar med lock, med dekor i underglasyrblått av blommor, på hög fot. Diameter 7 cm.

Slitage, fåtal med nagg, fåtal med sprickor, ett lock med lagningar.

Klubbat pris
2 700
238
249
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (4 bud)
19 maj 2019 18:22
2 700 SEK
19 maj 2019 18:22
2 500 SEK
19 maj 2019 14:27
2 000 SEK
10 maj 2019 9:20
300 SEK