Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

KOPPAR, 17+12 med LOCK, 19+12 st, porslin. Japan, tidigt 1900-tal.

17 koppar med 19 lock, med förgylld dekor av fåglar, med utsvängd mynning. Diameter på kopp 8,5 cm (en kopp med sprickor, fåtal med fotringsnagg, ett lock med kantspricka, ett lock med lagnignar).
12 koppar med lock, med dekor i underglasyrblått av blommor, på hög fot. Diameter 7 cm.

Slitage, fåtal med nagg, fåtal med sprickor, ett lock med lagningar.

Klubbat pris
2 700
262
299
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (4 bud)
19 maj 2019 18:22
2 700 SEK
19 maj 2019 18:22
2 500 SEK
19 maj 2019 14:27
2 000 SEK
10 maj 2019 9:20
300 SEK