TEKANNA, porslin, kompaniporslin, Kina, Qingdynastin, sent 1700-tal.

Delvis förgylld, dekor av blomslingor och genremotiv i famille rosefärger. Flätat handtag. Höjd 15 cm.

Kantnagg, lätt slitage.

Klubbat pris
1 300
123
141
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (5 bud)
14 maj 2019 15:54
1 300 SEK
14 maj 2019 10:52
1 200 SEK
14 maj 2019 10:52
1 150 SEK
11 maj 2019 23:21
1 100 SEK
10 maj 2019 12:29
1 000 SEK