VAS, ASK med LOCK, URNA samt KOPP, porslin. Qingdynastin, 1700-tal samt senare.

Dekor i underglasyrblått. Bestående av:
En trumpetvas, 1700-tal, med blommande trädgård, höjd 13,5 cm.
Kopp, sent 1800-tal, för fågel, med motiv av figurer. Längd ca 5 cm.
En ask med lock, sent 1800-tal, med motiv av figurer, med Chenghuas märke. Diameter 6,5 cm (nagg).
En urna, tidigt 1800-tal, mot ge glasyr, med motiv av barn, höjd ca 7 cm.

Slitage, mistor, bränningssprickor, smärre nagg.

Klubbat pris
4 800
455
521
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (13 bud)
19 maj 2019 19:36
4 800 SEK
19 maj 2019 19:36
4 600 SEK
19 maj 2019 19:25
4 200 SEK
19 maj 2019 19:25
4 000 SEK
19 maj 2019 19:25
3 200 SEK
19 maj 2019 19:25
3 000 SEK
19 maj 2019 17:17
1 500 SEK
18 maj 2019 22:59
1 400 SEK
10 maj 2019 15:16
1 000 SEK
10 maj 2019 12:58
800 SEK
10 maj 2019 11:32
650 SEK
10 maj 2019 9:39
600 SEK
9 maj 2019 9:58
300 SEK