Georg Jensen

(Danmark, 1866-1935)
Georg Jensen
(Danmark, 1866-1935)

GEORG JENSEN RING sterling silver och briljanter 0,25 ct totalt G VS, original etui, box, kvitto o värderingsintyg

Total vikt 2,1 g. Storlek 16,25/51.

Obetydligt ytslitage.

Formgivare

Georg Jensen var en dansk silversmed och designer. Jensen utbildade sig på det Kongelige Danske Kunstakademie i Köpenhamn med inriktning på skulptur. Innan han startade sitt eget företag arbetade han på Bing & Grøndals porslinsfabrik. Han grundade sin silversmedja 1904 där många arbeten i jugendstil. Företaget Georg Jensen Sølvsmedie öppnade 1924 en filial på Fifth Avenue i New York City. Företaget har ofta haft formgivare knutna till sig som till exempel Sigvard Bernadotte, Arne Jacobsen och Verner Panton. Under 1960- och 1970-talen togs skulpturalt utformade smycken och armbandsklockor med i sortimentet formgivna av bland annat Vivianna Bülow-Hübe. Georg Jensen har alltid sålt högkvalitativa silverföremål med unik design. Ren och tidlös estetik är företagets signum.

Klubbat pris
2 000
177
185
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
13 jun 2019 20:58
2 000 SEK
13 jun 2019 10:49
1 600 SEK
10 jun 2019 11:52
1 500 SEK
7 jun 2019 18:52
1 200 SEK
6 jun 2019 19:05
1 000 SEK