1120628
Henri Matisse
(1869-1954)

HENRI MATISSE, Litografi tryckt på japanpapper, 1925, signerad och numrerad 8/25.

"Nu, jambe repliée - Étude de jambes". 29,1 x 54 cm. Bladstorlek 45,5 x 55,5 cm.

Vågigt blad. Monterad i båda övre hörnen mot bakstycke. Hanteringsveck, några skarpare veck. Övre högra hörnet med skarpt veck. Några bruna järnprickar i pappret. A tergo med blyertsnotering.

Duthuit 463

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
44 000
4 170
4 698
Utropspris
50 000 SEK
Budhistorik (18 bud)
11
6 jun 21:24
44 000 SEK
9
6 jun 21:24
42 000 SEK
9
6 jun 20:04
40 000 SEK
10
6 jun 17:22
39 000 SEK
6 jun 16:42
38 000 SEK