1155182
Pablo Picasso
(1881-1973)

PABLO PICASSO, etsning, signerad. Ur: Vollard sviten, upplaga 250.

Le Repos du Sculpteur II, 1933. Från La Suite Vollard. På Montval-papper med vattenstämpel Picasso. Plåtstorlek 19,4 x 26,7 cm. Bladstorlek 34 x 44,4 cm.

Svagt gulnad. Gulnad efter passepartout. Blyertspåskrift a tergo. Tejprest. Mindre fläckar.

Proveniens

Galleri Larsson, Gävle.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Bloch 172.

Alexander Robertson
Alexander Robertson
+46 (0)709 17 99 95

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
44 000
4 190
4 717
Utropspris
50 000 SEK
Budhistorik (17 bud)
10
6 jun 21:37
44 000 SEK
11
6 jun 18:35
42 000 SEK
10
6 jun 18:32
40 000 SEK
11
6 jun 18:32
40 000 SEK
10
6 jun 18:31
39 000 SEK