1154900
SKÅLFAT, två snarlika, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.

Dekor i underglasyrblått, med motiv av drake jagandes den flamamnde pärlan. En glaserad nedtill med märke inom ringar. Diameter ca 16 cm.

Slitage, mistor, bränningssprickor.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)739 40 08 18

Slutpris
10 021
942
1 062
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (42 bud)
9
13 jun 18:42
10 021 SEK
10
13 jun 18:42
9 821 SEK
9
13 jun 18:41
9 621 SEK
10
13 jun 18:41
9 421 SEK
9
13 jun 18:41
9 221 SEK