Stig Lindberg

(Sverige, 1916-1982)
Stig Lindberg
(Sverige, 1916-1982)

STIG LINDBERG, kruka/vas, stengods, Gustavsberg studio, signerad.

Dekor i relief. Signerad Stig L samt med studiohanden. Diameter 19. Höjd 19,5 cm.

Fotringsnagg.

Formgivare

Stig Lindberg (1916-1982) var en svensk formgivare och illustratör, som arbetade vid Gustavsbergs porslinsfabrik under större delen av sitt yrkesverksamma liv. Han kom till Gustavsberg direkt efter sin studietid vid Tekniska skolan i Stockholm 1937, först som elev och senare anställd av den dåvarande konstnärliga ledaren Wilhelm Kåge. Under 1940 och 50-talet arbetade Stig Lindberg med målade färgglada fajanser samt skulpturer i chamotterat stengods vid Gustavsbergs studio, vilket var ett ”estetiskt laboratorium” för konstgods som han startade tillsammans med Wilhelm Kåge år 1942. Under 1950 och -60-talet skapade han många av sina idag mest eftersökta föremål i stengods, dekorativa vaser, skålar och fat med pressad eller ristad dekor. Under 1950-talet introducerades ett antal populära keramikserier som Pungo, Domino, Terma, Karneval med flera. Åren 1949–57 tog han över rollen som konstnärlig ledare efter Wilhelm Kåge. Stig Lindberg ritade många populära serviser, varav flera tillverkas än idag, som Adam, Eva, Berså, Spisa Ribb (nu kallad Ribb), Prunus och Aster. Skapandet var mångsidigt, nyfiket och kreativt och han arbetade i många olika material som industridesigner, bokillustratör och textildesigner för Nordiska Kompaniet men även som glasformgivare, bl a för Kosta och danska Holmegaards glasbruk.

Klubbat pris
4 800
423
447
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
22 maj 2019 23:44
4 800 SEK
22 maj 2019 23:44
4 500 SEK
22 maj 2019 23:44
2 500 SEK
18 maj 2019 17:41
500 SEK
18 maj 2019 0:02
300 SEK