Carl-Harry Stålhane

(Sverige, 1920-1990)
Carl-Harry Stålhane
(Sverige, 1920-1990)

CARL-HARRY STÅLHANE, vas stengods, Rörstrand

Vas i stengods av Carl Harry Stålhane Höjd 28 cm

Formgivare

Carl-Harry Stålhane (1920-1990) var en svensk keramiker, formgivare, skulptör och målare. Han började vid Rörstrand som dekorationsmålare redan som 18-åring år 1939 men studerade sedan konst vid Grünewalds målarskola 1944-46 och skulptur vid Académie Colarossi i Paris 1947-48. Därefter var Stålhane knuten till Rörstrandsfabriken fram till år 1973. Den första tiden, på 1940-talet, var de måleriska fajansernas tid och Stålhane assisterade Isaac Grünewald. Under 1950-talet ersatte Stålhane Gunnar Nylund som konstnärlig ledare vid fabriken. Stålhanes stengods kännetecknades vid denna tid av mjuka klassiska former i kinesisk stil och med viss anknytning till Gunnar Nylunds formgivning med matta harpälsglasyrer. Stålhane formgav vid denna tid även en del eftersökt seriegods, tillsammans med Aune Laukkanen som stod för dekoren skapade han bl a den spanskinspirerade serien Torro. Det sena 1960- samt 70-talets stengods var grövre till både form och glasyr. År 1973 lämnade Stålhane Rörstrand för att starta den egna firman Designhuset. Verksamheten här kännetecknades av Stålhanes experiment med egna jord- och mineralglasyrer och föremålen var ofta kraftfulla i uttrycket.

Klubbat pris
2 500
228
239
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (6 bud)
1 jun 2019 20:32
2 500 SEK
1 jun 2019 20:32
2 300 SEK
30 maj 2019 14:32
1 900 SEK
29 maj 2019 18:47
1 500 SEK
29 maj 2019 17:03
1 000 SEK
29 maj 2019 9:17
500 SEK

Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703