Rörstrand

(Sverige)
Rörstrand
(Sverige)

SERVISDELAR, 146 st, Rörstrand, bl a "Bronze", 1864-1910.

Kantdekorerna snarlika.
Kantdekor med grön randdekor;
37 mattallrikar diameter 25 cm
26 förrättstallrikar diameter 20,5 cm
16 djupa tallrikar diameter 24 cm
8 djupa mindre tallrikar diameter 21 cm
3 stekfat ovala längd 32 cm
1 skål på fot höjd 9 cm
1 saladiere längd 28 cm
2 karotter på fot, diameter 18 cm (båda saknar lock).
"Bronze";
21 mattallrikar diameter 24 cm
7 förrättstallrikar diameter 21 cm
13 assietter diameter 17 cm
2 ovala stekfat längd 31,5 cm
Kantdekor med blå randdekor;
9 mattallrikar diameter 24,5 cm.

Krackelyr. Missfärgad. Ställvis slitage. Nagg. Sprickor.

Servisen 'Bronze' fanns i tillverkning mellan 1864-1910.

Formgivare

Klubbat pris
2 705
240
250
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (17 bud)
8
21 jul 2019 16:50
2 705 SEK
21 jul 2019 16:49
2 505 SEK
8
21 jul 2019 16:49
2 410 SEK
8
21 jul 2019 16:49
2 300 SEK
21 jul 2019 16:48
2 100 SEK
8
21 jul 2019 16:48
2 021 SEK
8
21 jul 2019 16:48
1 900 SEK
21 jul 2019 16:48
1 800 SEK
8
21 jul 2019 16:47
1 700 SEK
21 jul 2019 16:38
1 600 SEK
21 jul 2019 15:59
1 500 SEK
18 jul 2019 14:44
750 SEK
17 jul 2019 22:22
700 SEK
15 jul 2019 18:58
650 SEK
14 jul 2019 9:17
600 SEK
13 jul 2019 17:00
500 SEK
12 jul 2019 20:05
300 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02