Berndt Friberg

(Sverige, 1899-1981)
Berndt Friberg
(Sverige, 1899-1981)

BERNDT FRIBERG, vas, stengods, signerad, Gustavsberg Studio, daterad 1963

Vas av stengods med gul-brun glasyr signerad Friberg samt med Studiohanden. Höjd 20 cm

Rester av samlingsetikett.

Proveniens

Erik Holmberg Collection

Formgivare

Berndt Friberg var en svensk keramiker och drejare. Han fick 1934 anställning vid Gustavsbergs porslinsfabrik och började som drejare åt den konstnärlige ledaren Wilhelm Kåge. Från 1937 drejade Friberg även åt Stig Lindberg. Friberg debuterade 1941 som självständig keramiker då han ställde ut i Gustavsbergs butik på Birger Jarlsgatan i Stockholm tillsammans med Calle Blomqvist och Stig Lindberg.

Många fler utställningar följde under årens lopp. Den första separatutställningen presenterades på NK i Stockholm 1954 och blev en publiksuccé. Fribergs talang innebar att både kunna formge föremål och sedan kunna dreja och glasera dem. Resultatet blev pjäser i olika storlekar, från små miniatyrer, där de minsta inte var högre än ett par centimeter, till stora golvvaser. Formerna var klassiska med inspiration från det kinesiska stengodset från Songdynastin (960-1279). Han förfinade ständigt formerna och blev en mästare på glasyrer. De tidiga glasyrerna var matta, s k harpälsglasyrer och senare framåt 1960-talet kom de blanka glasyrerna som ”oxblod” och ”aniara”.

Under 1957-58 började Friberg arbeta med olika mönster i glasyren. De mest eftersökta föremålen av Friberg är stora vaser i attraktiva former med matta harpälsglasyrer.

Klubbat pris
3 311
291
309
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (9 bud)
5 jun 2019 13:42
3 311 SEK
2 jun 2019 23:55
3 111 SEK
2 jun 2019 23:55
3 000 SEK
31 maj 2019 17:51
2 800 SEK
31 maj 2019 17:51
2 600 SEK
31 maj 2019 17:27
2 400 SEK
31 maj 2019 17:27
2 200 SEK
30 maj 2019 14:34
2 000 SEK
29 maj 2019 19:32
1 000 SEK

Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703