Gustavsberg

(Sverige)
Gustavsberg
(Sverige)

GUSTAVSBERG STUDIO, 3 delar, stengods, Berndt Friberg samt Stig Lindberg.

Vas Berndt Friberg med grön harpälsglasyr. Signerad Friberg samt etikettmärkt Gustavsberg Sweden. Höjd 13 cm.
Vas Stig Lindberg med beigebrun glasyr. Signerad Stig L samt med studiohanden. Höjd 15,5 cm.
Miniatyrskål Berndt Friberg med gul harpälsglasyr, Signerad Friberg samt med studiohanden och otydlig årsbokstav. Höjd 4 cm.

Gott skick.

Formgivare

Gustavsbergs keramiska fabrik anlades 1825 på Värmdö. Fabriken tillverkade till en början främst serviser i flintgods med koppartryckt dekor av engelsk typ. Landskap och slottsmotiv var vanliga. Vid mitten av 1800-talet expanderade fabriken och man började tillverka benporslin och ironstone china. Förutom serviser tillverkar Gustavsberg prydnadskeramik så som parian, majolikaimitationer, jaspergods och stengods. Från 1890-talet började Gustavsberg tillämpa studioarbeten med konstnärliga medarbetare likt Rörstrand. Wilhelm Kåge, Stig Lindberg, Lisa Larson har alla varit knutna till fabriken. Designer vi minns från Gustavsberg är ”Blå blom”, ”Pyro”, ”Argenta”, ”Berså” med flera.

Klubbat pris
5 199
459
479
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (18 bud)
13
11 jun 2019 17:22
5 199 SEK
12
11 jun 2019 17:22
4 999 SEK
12
11 jun 2019 17:04
4 800 SEK
8
11 jun 2019 17:04
4 600 SEK
8
11 jun 2019 7:55
4 200 SEK
11
11 jun 2019 7:55
4 000 SEK
8
9 jun 2019 18:12
3 700 SEK
10
9 jun 2019 18:12
3 500 SEK
8
9 jun 2019 8:56
2 600 SEK
9
9 jun 2019 8:56
2 400 SEK
8
8 jun 2019 23:10
2 000 SEK
6 jun 2019 21:57
1 655 SEK
6 jun 2019 19:08
1 555 SEK
5 jun 2019 23:08
1 101 SEK
5 jun 2019 22:01
1 000 SEK
5 jun 2019 21:18
500 SEK
5 jun 2019 19:37
350 SEK
5 jun 2019 19:30
300 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14