Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

VÄVNAD, detalj ur vävnaden ”Juniblommor”, gobelängteknik, ca 37 x 41 cm, signerad MMF.

Komponerad 1928. Tillverkad före 1942.

Obetydligt blekt. Något slitage och smutsig.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 32; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 95.

Formgivare

Klubbat pris
7 500
662
691
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (29 bud)
21 jun 2019 19:15
7 500 SEK
21 jun 2019 19:15
7 300 SEK
21 jun 2019 19:08
7 100 SEK
21 jun 2019 18:48
6 900 SEK
21 jun 2019 18:48
6 700 SEK
21 jun 2019 18:48
6 500 SEK
21 jun 2019 18:34
6 000 SEK
21 jun 2019 18:34
5 800 SEK
21 jun 2019 18:32
5 600 SEK
21 jun 2019 18:32
5 400 SEK
21 jun 2019 18:31
5 200 SEK
21 jun 2019 18:31
5 000 SEK
21 jun 2019 18:31
4 500 SEK
21 jun 2019 18:31
4 300 SEK
15 jun 2019 9:51
4 100 SEK
15 jun 2019 9:51
3 900 SEK
15 jun 2019 9:50
3 700 SEK
15 jun 2019 9:50
3 500 SEK
15 jun 2019 9:49
3 300 SEK
15 jun 2019 9:49
3 100 SEK
15 jun 2019 9:49
2 900 SEK
15 jun 2019 9:49
2 700 SEK
15 jun 2019 9:49
2 500 SEK
15 jun 2019 9:49
2 300 SEK
15 jun 2019 9:48
2 000 SEK
15 jun 2019 9:48
1 900 SEK
15 jun 2019 8:56
1 800 SEK
15 jun 2019 6:36
1 100 SEK
14 jun 2019 22:14
1 000 SEK