Gustavsberg

(Sverige)
Gustavsberg
(Sverige)

TEKOPPAR MED FAT, 12 st, "Poem", Gustavsberg

Handmålad blomsterdekor. Kopp diameter 11 cm, fat diameter 17 cm.

Smärre slitage.

Formgivare

Gustavsbergs keramiska fabrik anlades 1825 på Värmdö. Fabriken tillverkade till en början främst serviser i flintgods med koppartryckt dekor av engelsk typ. Landskap och slottsmotiv var vanliga. Vid mitten av 1800-talet expanderade fabriken och man började tillverka benporslin och ironstone china. Förutom serviser tillverkar Gustavsberg prydnadskeramik så som parian, majolikaimitationer, jaspergods och stengods. Från 1890-talet började Gustavsberg tillämpa studioarbeten med konstnärliga medarbetare likt Rörstrand. Wilhelm Kåge, Stig Lindberg, Lisa Larson har alla varit knutna till fabriken. Designer vi minns från Gustavsberg är ”Blå blom”, ”Pyro”, ”Argenta”, ”Berså” med flera.

Klubbat pris
1 100
98
103
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (9 bud)
25 jun 2019 10:35
1 100 SEK
25 jun 2019 10:35
1 000 SEK
25 jun 2019 10:35
950 SEK
25 jun 2019 10:35
900 SEK
25 jun 2019 8:20
800 SEK
24 jun 2019 18:50
750 SEK
24 jun 2019 7:26
500 SEK
23 jun 2019 12:13
450 SEK
20 jun 2019 22:41
300 SEK
Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79