Arne Jones E1299

Tamara Aladin

(Finland)
Tamara Aladin
(Finland)

TAMARA ALADIN, VASER, 5 st, glas, Riihimäen Lasi, 1960-70-tal.

Fritt formblåst glas.
"Kielo", 1558, rött glas, höjd 20 cm. Serien formgiven 1972.
"Tulppaani", 1514, olivgrönt glas, höjd 20 cm. Formgiven 1971.
"Kielo", 1560, blåtonat glas, höjd 20 cm.
"Solmuke", 1474, höjd 20 cm. Formgiven 1966. I produktion 1967-74.
"Tuulikki", 1517, ljusbrunt glas, höjd 20 cm. Formgiven 1971.

Obetydligt slitage.

Klubbat pris
130
1 370
149
Utropspris
300 EUR
Budhistorik (19 bud)
8
26 maj 2019 18:46
130 EUR
26 maj 2019 18:45
120 EUR
8
26 maj 2019 18:45
120 EUR
26 maj 2019 18:43
110 EUR
26 maj 2019 18:43
100 EUR
24 maj 2019 19:33
91 EUR
24 maj 2019 19:33
86 EUR
24 maj 2019 17:58
85 EUR
24 maj 2019 17:58
80 EUR
24 maj 2019 17:58
75 EUR
24 maj 2019 17:58
70 EUR
21 maj 2019 22:07
60 EUR
21 maj 2019 22:07
55 EUR
21 maj 2019 22:06
50 EUR
21 maj 2019 22:06
45 EUR
21 maj 2019 1:43
40 EUR
19 maj 2019 12:15
35 EUR
19 maj 2019 12:15
35 EUR
18 maj 2019 12:54
30 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492