1156415
Tamara Aladin

TAMARA ALADIN, VASER, 5 st, glas, Riihimäen Lasi, 1960-70-tal.

Fritt formblåst glas.
"Kielo", 1558, rött glas, höjd 20 cm. Serien formgiven 1972.
"Tulppaani", 1514, olivgrönt glas, höjd 20 cm. Formgiven 1971.
"Kielo", 1560, blåtonat glas, höjd 20 cm.
"Solmuke", 1474, höjd 20 cm. Formgiven 1966. I produktion 1967-74.
"Tuulikki", 1517, ljusbrunt glas, höjd 20 cm. Formgiven 1971.

Obetydligt slitage.

Nan Jarjis
Nan Jarjis

Slutpris
130
1 383
146
Utropspris
300 EUR
Budhistorik (19 bud)
8
26 maj 18:46
130 EUR
26 maj 18:45
120 EUR
8
26 maj 18:45
120 EUR
26 maj 18:43
110 EUR
26 maj 18:43
100 EUR