ISRAEL SUNDSTRÖM, tekanna, silver, Stockholm 1912.

En rund tekanna med tassfötter som är delvis godronnerad och har en uppsvängd pip och svärtad hänkel. Tekannan är i empirestil och stämplad av silversmeden Israel Sundström i Stockholm 1912. Höjd 14 cm, vikt 480 gram.

Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.

Klubbat pris
2 200
209
239
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (6 bud)
1 jun 2019 9:54
2 200 SEK
31 maj 2019 14:12
2 000 SEK
29 maj 2019 16:57
1 400 SEK
27 maj 2019 16:38
1 100 SEK
26 maj 2019 6:36
1 000 SEK
25 maj 2019 12:54
300 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02