LALIQUE, skål, glas, "Nemours", Frankrike, 1900-talets andra hälft.
Gjutet matterat glas med svarta detaljer. Signerad Lalique France samt etikettmärkt. Höjd ca 10, diameter 25,5 cm.
Smärre slitage, repor.