René Lalique

(Frankrike, 1860-1945)
René Lalique
(Frankrike, 1860-1945)

LALIQUE, skål, glas, "Nemours", Frankrike, 1900-talets andra hälft.

Gjutet matterat glas med svarta detaljer. Signerad Lalique France samt etikettmärkt. Höjd ca 10, diameter 25,5 cm.

Smärre slitage, repor.

Formgivare

René Lalique var en fransk juvelerare och glaskonstnär som startade egen verkstad 1885. Runt sekelskiftet bestod hans produktion mest av utsökta smycken i avancerad Art Nouveau. Från omkring 1920 övergick René Lalique till att skapa till glaskonst. Laliques glas är formblåsta med naturalistiskt utformad dekor av växter, kvinnor och djur i en väl avvägd harmoni. Lalique tillverkade förutom konstglas även parfymflaskor, lampor och servisglas. Fabriken är aktiv än idag.

Klubbat pris
2 200
209
239
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (9 bud)
27 jun 2019 9:14
2 200 SEK
27 jun 2019 9:13
2 000 SEK
27 jun 2019 9:13
2 000 SEK
26 jun 2019 23:17
1 200 SEK
25 jun 2019 22:34
1 100 SEK
25 jun 2019 22:34
1 010 SEK
25 jun 2019 22:23
1 000 SEK
25 jun 2019 22:23
950 SEK
25 jun 2019 11:26
900 SEK