Rörstrand

(Sverige)
Rörstrand
(Sverige)

KAFFE och MATSERVIS, 107 delar, flintgods, "Ostindia", Rörstrand.

Bestående av:
14 mattallrikar, diameter 23,5 cm.
12 förrättstallrikar, diameter 20,7 cm.
12 skålfat, diameter 21 cm.
18 assietter, diameter 18 cm.
1 terrin med lock, längd 30 cm.
3 serveringsfat, längd 31,5-36 cm.
3 ovala serveringsskålfat, längd 17-27,5 cm.
2 skålar på fot, diameter 23,5-25,5 cm.
Tre fat, diameter 26,5 cm.
En skål med lock, diameter 16,5 cm.
En skål med lock, längd 13 cm.
En terrin, längd 18 cm.
2 ljusstakar, höjd 6,5 cm.
1 salt och pepparkvarn, höjd 7,5 cm.
2 krukor, höjd 10-20 cm.

1 kaffe och 1 tekanna, längd 21-22 cm.
1 kanna, längd 17 cm.
7 tekoppar med fat, diameter på fat 15,5 cm (en tekopp med smärre nagg).
17 kaffekoppar med fat, diameter på fat 13 cm.
1 mindre kanna, längd 10,5 cm.
3 fat, diameter 9,5 cm.

Smärre slitage. En med obefintlig kantnagg.

Formgivare

Klubbat pris
13 000
1 139
1 185
Utropspris
15 000 SEK
Budhistorik (11 bud)
28 maj 2019 15:14
13 000 SEK
28 maj 2019 15:12
12 500 SEK
28 maj 2019 15:12
12 000 SEK
28 maj 2019 15:12
12 000 SEK
28 maj 2019 14:44
11 500 SEK
28 maj 2019 14:44
11 000 SEK
28 maj 2019 14:04
10 000 SEK
23 maj 2019 9:15
8 600 SEK
22 maj 2019 17:42
8 000 SEK
22 maj 2019 15:27
7 000 SEK
22 maj 2019 15:19
6 000 SEK