ATELIER BORGILA, cigarettburk, sterling silver Stockholm 1940.
Cylindrisk med profilerad fot, träfodrad med lös insats för cigaretter. Höjd 11,5 cm, diameter 7,5 cm, total vikt 267 g
Lockets insida med gåvogravyr daterad 3/4 1941, lockets kant med smärre bucklor.