Gunnar Ander

(Sverige, 1908-1976)
Gunnar Ander
(Sverige, 1908-1976)

GUNNAR ANDER, kandelabrar, 4+1 st, "Sonat", Ystad Metall.

Stomme i metall. 4 ljushållare vardera. Höjd 24 cm.

Smärre slitage. Repor.

Formgivare

Gunnar Ander var en svensk formgivare och arkitekt. Ander anlitades av Erik Hovhammar på Lindshammars glasbruk för att utveckla företagets formgivningsprofil. För Lindshammar utvecklade Ander bruksglas och konstglas samt utvecklade 56 nya glasfärger. Ander arbetade även på Ystad metall för vilka han bland annat formgav ljusstakar i mässing och andra föremål i smideskonst.

Klubbat pris
2 700
240
250
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (13 bud)
30 maj 2019 14:34
2 700 SEK
30 maj 2019 11:18
2 500 SEK
30 maj 2019 11:16
2 300 SEK
30 maj 2019 11:16
2 200 SEK
30 maj 2019 9:06
2 000 SEK
29 maj 2019 21:20
1 600 SEK
29 maj 2019 13:55
1 500 SEK
27 maj 2019 10:16
1 300 SEK
26 maj 2019 21:15
1 200 SEK
26 maj 2019 17:10
1 100 SEK
25 maj 2019 15:46
1 000 SEK
25 maj 2019 10:34
500 SEK
25 maj 2019 9:18
300 SEK