Meissen

(Tyskland)
Meissen
(Tyskland)

SERVIS, 50 delar, porslin, "Lökmönstret", Meissen, Tyskland.

11 tallrikar 22 cm
2 uppläggningsfat 34-56 cm
4 skålar 19-23 cm
Karott med lock
Såssnipa 24 cm
Såssnipa 19 cm
Kanna 16 cm
Kanna 14 cm
Kaffekanna 24 cm
Gräddkanna 8,5 cm
Sockerskål med lock 10 cm
Sockerskål med lock 9 cm
12 tekoppar med fat
12 kaffekoppar med fat

Delvis andrasortering. En kanna med lagning. Stort uppläggningsfat med fotringsnagg.

Formgivare

Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.

Klubbat pris
8 200
724
755
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (17 bud)
14 jun 2019 16:41
8 200 SEK
14 jun 2019 16:41
8 000 SEK
14 jun 2019 16:41
7 800 SEK
14 jun 2019 16:40
7 800 SEK
14 jun 2019 16:39
7 400 SEK
14 jun 2019 16:39
7 280 SEK
14 jun 2019 16:39
7 050 SEK
14 jun 2019 16:38
6 850 SEK
14 jun 2019 16:38
6 650 SEK
14 jun 2019 16:38
6 500 SEK
14 jun 2019 16:37
6 450 SEK
14 jun 2019 16:37
6 250 SEK
14 jun 2019 16:37
6 100 SEK
13 jun 2019 17:44
6 000 SEK
9 jun 2019 1:57
5 000 SEK
8 jun 2019 14:23
4 400 SEK
7 jun 2019 22:18
1 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

258. Emm Berring, "Avskilja".
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
11 000

ditt bud
Aktuellt bud:
11 000 SEK