SALTKARSPAR med SALTSKEDAR samt TESKED och SKÅL, sterling silver, delvis förgyllda, London och Sheffield, 1883-1902.

Ett par invändigt förgyllda saltkar med riklig graverad dekor och kartusch, diameter 5,5 cm, höjd 4 cm, samt saltskedar, ett par, med snäckformat, förgyllt blad och vridet skaft, längd 7,3 cm, samtliga stämplade Charles Stuart Harris, London 1883.
Tesked med graverad dekor och fäste med djurhuvud, längd 13 cm, London 1902.
Invändigt förgylld, oval skål med konturerat brätte, fyra genombrutna fötter, längd 21 cm, stämplad HA, Sheffield 1891.
Sammanlagd vikt 426 g.

Skålen sned, en fot med smärre skada.

Klubbat pris
180
2 065
188
Utropspris
300 EUR
Budhistorik (5 bud)
26 jun 2019 19:08
180 EUR
26 jun 2019 19:07
171 EUR
26 jun 2019 14:53
161 EUR
22 jun 2019 16:30
80 EUR
20 jun 2019 20:02
30 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492