1162864
MATSERVIS, 157 delar, flintgods, "Bengali, röd", Rörstrand, 1940-tal.

19 flata tallrikar, diameter 24 cm
19 förrättstallrikar, 21 cm
30 assietter, 18 cm
9 brödtallrikar, 15,5 cm
20 djupa tallrikar, 24 cm
21 djupa tallrikar, 21 cm
runt serveringsfat, 34 cm
5 ovala serveringsfat, längd 24-34 cm,
7 serveringsskålar, 21,5-36 cm
3 olika serveringsskålar varav två på fast fat
9 äggkoppar
6 smörställ
Soppterrin, kanna, tekanna, sockerskål, gräddsnäcka, såskanna, senapsburk och
ett underlägg.

Enstaka delar med nagg. Smärre glasyrkrackelyr och slitage.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - V5
Nan Jarjis
Nan Jarjis

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Auktionen avslutas

2 dagar 4 timmar
200
2 127
225
Utropspris
500 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 220 EUR. Läs mer.
Budhistorik (3 bud)
16 jun 8:47
200 EUR
14 jun 21:53
180 EUR
14 jun 18:47
170 EUR