1163078
Tapio Wirkkala
(1915-1985)

TAPIO WIRKKALA, Kandelaber TW 202 och skål, silver (916), Kultakeskus, Tavastehus 1962 och 1966.

För tre ljus, höjd 24 cm. Skålens längd 20 cm. Båda stämpelsignerade TW.
Skålens vikt 206 g. Ljusstaken med fylld fot.

Kandelaberns ena arm med lödd lagning i fogen. Sneda delar. Smärre bucklor.
Skålen med gravering.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - C600
Nan Jarjis
Nan Jarjis

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
353
3 755
398
Utropspris
400 EUR
Budhistorik (8 bud)
15 jun 16:49
353 EUR
15 jun 16:49
333 EUR
10 jun 17:21
305 EUR
10 jun 17:21
285 EUR
10 jun 14:22
260 EUR