FIGURINER, ett par, keramik. England, 1800-tal, troligen Staffordshire.

Polykromt bemålat. Med motiv av sittande giraffer under palmträd. Längd 10 cm. Höjd 14 cm.

Smärre slitage. Obefintlig smärre retusch på ett ben.

See similar at 'Victorian Staffordshire Figures 1835-1875' Book 4, by A.& N. Harding, page 165, figure 4641.

Klubbat pris
1 000
88
92
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (1 bud)
18 jun 2019 14:31
1 000 SEK