1158751

Ella Varvio

(Finland)
Ella varvio, vas/ glasskulptur, signerad ella jaakkola-varvio 2012.

ELLA VARVIO, vas/ glasskulptur, signerad Ella Jaakkola-Varvio 2012.

"Two faces of a drowned man". Graal-teknik. Unik. Höjd 13 cm.
Tillverkad i Aalto-universitetets glasstudio, 2014.

Enstaka repor på ett område mellan ansiktena. Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Ur konstnärens samling.

Finlands Glasmuseum 2014
Museo del Vetro, Venedig 2015
Tendence-mässan, Frankfurt Am Main, 2016

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

100
1 032
113
Utropspris
400 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (1 bud)
15 jun 2019 21:20
100 EUR