Karin Wikström

(Sverige, Född 1959)
Karin Wikström
(Sverige, Född 1959)

KARIN WIKSTRÖM, olja på pannå, signerad och daterad 95.

Woff! (hund). 40 x 40 cm.

Ytsmuts. Smärre rispa.

Göteborgs Konstmuseum 6/1 - 25/2, 1996, kat nr 5.

Karin Wikström bestämde sig relativt sent för att bli konstnär då hon 28 år gammal kom in på en förberedande utbildning i Göteborg för att sedan fortsätta på Konsthögskolan Valand i Göteborg, 1990-1995. Auktionens målning är utförd samma år som konstnären avslutat sin utbildning på Valand.

Karin Wikström nominerades till Carnegie Art Award 2000 och 2008 och emottog 2006 Lennart och Margareta Rodhes pris.
Hon finns representerad bland annat på Göteborgs Konstmuseum, Borås Konstmuseum, Sundsvalls Museum, Nordiska Akvarellmuseet, Saltarvets Konsthall och Statens Konstråd.

Hennes målningar har beskrivits som bildpoesi, som ”måleriska teaterstycken”. Det är oftast små bilder med figurer och motiv som återkommer gång på gång, med inslag av saga och populärkultur och humor.
Men det viktigaste är allvaret som döljer sig under ytan, tycker Karin Wikström själv. Vid första anblicken kan de tyckas enkla, men efterhand framträder berättelser där humor, vemod och allvar får spela fritt. Målningarna har inga titlar, som enligt Wikström lätt blir styrande hur man ser på bilden.

”Mina figurer är ju inte direkt hippa eller så. Men jag försöker alltid komma under ytan på saker och ting. På samma gång finns det en öppenhet i bilderna som gör att olika betraktare kan tolka dem på olika sätt.”
Ur recension, SvD 24 nov 2006.

”Som betraktare kan du dock mycket enkelt lägga din egen erfarenhets raster över bilderna och låta dig drabbas av det överraskande och mångtydliga innehållet.”
Ur recension av Susanna Slöör, Omkonst, 2002

"Karin Wikströms nya utställning på Galleri 1 i Göteborg gör ett samlat och drabbande intryck. Det känns som om hon nu placerat sitt måleri på en nivå där hon är utan konkurrens i Sverige. Det handlar om konstnärlig och mänsklig mognad: att inte bara behärska sitt medium utan att också utmana det. Rörelsen bakåt, mot Åke Göransson och den tidige Ragnar Sandberg, och rörelsen framåt, in i den historia hon själv skriver, är en och samma rörelse. Förflutet och framtid samma "tid" . . .”
Ur recension i DN Kultur, 25/4 1997

Konstnär

Wikström, Karin f. 1959 i Östersund, Svensk målare. Utbildad vid Kv.s Konstskola 1987-1988. Hovedskous Målarskola 1988-1990, samt Valands Konsthögskola 1990-1995. Bor och arbetar i Göteborg. Fick 2006 års pris från Lennart och Margareta Rodhes stiftelse med motiveringen: ”Hennes målningar blir till bilddikter, där även orden ibland får spela med i de oftast småformiga målningarna. Den nära vardagens bildrikedom omsätter och förvandlar hon till målerisk gåtfullhet med en stor portion humoristisk vemodighet eller drömsk uppsluppenhet”. Hon presenterar en egensinnig mytologi med mänskliga eller djurlika figurer ur fablernas och barnets bildvärld. Ibland fungerar de som alter egon, hennes eller andras, som skildrar människans sårbarhet, lidelser eller drömmar. Hennes målningar är ofta en berättelse, ibland med text, men utan titel för att betraktaren själv utan påverkan skall uppleva bilden. Allvaret i bilden ramas ofta in av en stillsam humor. Karin Wikström är såväl en skicklig tecknare som en subtil färgbehandlare.

Utropspris
6 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71