Brynolf Wennerberg

(Sverige, 1823-1894)
Brynolf Wennerberg
(Sverige, 1823-1894)

BRYNOLF WENNERBERG, olja på duk, signerad Br Wberg 86

Man med hästar. 54 x 82 cm.

Smärre kantslitage. Smärre färgbortfall.

Gunnar Brynolf Wennerberg den äldre var konstnär och stuteriägare.

Konstnär

Brynolf Wennerberg var bror till den kände politikern, tonsättaren och skalden Gunnar Wennerberg.
Efter skoltiden var tanken att han skulle bli lantbrukare. Han hade dock alltid varit konstnärligt lagd och detta intresse tog så småningom över. Vid 27 års ålder reste Brynolf till Köpenhamn för att förkovra sig i måleri. Efter ca ett år reser han och brodern Gunnar ut i Europa och Brynolf stannar i Düsseldorf och studerade för professor C F Sohn.
1856 ställde han för första gången ut på Konstakademien i Stockholm. Framgången gjorde att han kunde resa till Paris och blev elev till Thomas Couture.
Vid 40 års ålder gifter han sig och flyttar tillbaka till Sverige och gården Djurgården vid Ullersund, Lidköping. Nu kombineras måleriet med lantbruket.
Han målade oftast landskap och hästar som var hans stora intresse, men även många porträtt.
Många konstnärer kom på besök till Kålland, bl a Wilhelm Dahlbom, Reinhold Callmander, Mauritz Lindström och Fredrick Collet.
1889 inträffade en brand på Djurgården och boningshuset totalförstördes. Därefter flyttade familjen till Göteborg till hans död 1894.

Utropspris
5 000 SEK
Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

415. Shih Chieh Huang, "Eye Dea".
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
20 000

ditt bud
Aktuellt bud:
20 000 SEK