1178903
SABEL, m/1893, och SABEL, m/1854 för kavalleriet.
Sabel, m/1893, och sabel, m/1854 för kavalleriet.

SABEL, m/1893, för soldater och gruppbefäl vid kavalleriet, klinga och balja märkta "E Svalling Eskilstuna", längd 113 cm.
SABEL, m/1854 för kavalleriet: Längd 108 cm.

Korrosion. Slitage. M/93 med bucklor på baljan. M/1854 med skadat läder, skadad/lagad balja.

Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37

Utropspris
3 000 SEK