VÄGGPENDYL, Raingo Frères, Paris, 1800-tal, Louis XV-stil.

Fodral av förgylld mässing. Vitemaljerad urtavla märkt "RAINGO FRES A PARIS". Dekor av kinesiserande figurer, en hund, blommor och rocailler. Höjd 64, bredd 35 cm. Pendel och nyckel medföljer. Nyckel finns.

Urtavlans glas saknas, nagg vid nyckelhålen. Nedersta bladet böjt med liten bristning. Krönande figur saknar attribut i sin hand. Ej funktionstestad.

Familjeföretaget Raingo Frères grundades i Paris 1813. Till en början tillverkade de klockor, men 1841 började de tillverka förgyllda bronser. De blev kända för sin höga kvalitet av dekorativa föremål av brons i 1700-talsstil. De levererade bronser till Napoleon III och hans gemål Eugenia, varav flera föremål finns i samlingarna i Louvren. Bröderna Raingo samarbetade med Francois Linke, som gjorde exklusiva möbler med utsökta bronsbeslag. Raingo Frères ställde ut på flera av världsutställningarna under 1800-talets andra hälft, band annat i London 1862.

Utropspris
5 000 SEK