Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Gideon Börje

(Sverige, 1891-1965)
Gideon Börje
(Sverige, 1891-1965)

GIDEON BÖRJE, olja på duk, signerad.

"Landskap med buffelhjord". Utförd i Anticoli 1923. 48 x 67 cm.

Lodräta veck/krackelyrer, ytsmuts.

Proveniens

Fru Dagmar Carlsson, Hova,

Riksförbundet för bildande konst, utställning 95.

Konstnär

Gideon Börje var en svensk bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade vid Tekniska skolan i Stockholm. Börje genomförde studieresor till Italien, Nordafrika och Paris. Han tillhörde den tredje Smedsuddskolonin, Falangen och Färg och form. Börje brukar räknas till gruppen av svenska naivister som debuterade vid slutet av 1910-talet och nämns vanligen i samma andetag som Eric Hallström och Hilding Linnqvist. ”Från Slussen i storm” är en känd målning. Börje målade främst landskapsmålningar i starka färger.

Utropspris
14 000 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13