Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Fritz Hansen

(Danmark, Grundat 1872)
Fritz Hansen
(Danmark, Grundat 1872)

H. ENGHOLM & SVEND AAGE WILLUMSEN, brickbord, "4508", Fritz Hansen, Danmark.

Rund bricka fanerad med teak. Ihopfällbar benställning av teak. Stämplat FH Made in Denmark. Brickmärkt ILLUMS BOLIGHUS KÖBENHAVN. Diameter 60, höjd 42 cm.

Smärre slitage. Smärre fläckar.

Formgivare

Möbelföretaget Fritz Hansen grundades 1872 av visionären och möbelsnickaren med samma namn. Fritz Hansen var en visionär och knöt Danmarks mest framgångsrika formgivare och arkitekter till sig, däribland Arne Jacobsen, Hans Wegner, Poul Kjaerholm, Piet Hein och Verner Panton. På 1930-talet började Hansen samarbeta med Arne Jacobsen och samarbetet resulterade i klassiker som ”Myran”, ”Sjuan” och ”Ägget”. Varumärket är idag synonymt med dansk stilren formgivning och god kvalitet.

Utropspris
4 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13