1188341
Uno Troili
(1815-1875)
Uno troili, olja på duk, tillskriven.

UNO TROILI, olja på duk, tillskriven.

Porträtt av Fredrik Wilhelm Taube (1813-1888), greve, generalmajor. Överste och chef för Kungliga Smålands Husarregemente 1858-80. På bröstet syns Sankt Olavs orden samt Svärdsorden. 51 x 38 cm.

Mindre tryckskador. Hål.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 16

Utropspris
3 000 SEK